Jakie piosenki do usypiania dziecka?

jakie-piosenki-do-usypiania-dziecka

Jakie piosenki do usypiania?

Wszyscy oczywiście wiemy, że w usypianiu maluchów doskonale sprawdzają się kołysanki. Pytanie które postawiłam w tytule nie ma na celu kwestionowania faktu, że melodie w wolnym tempie, spokojne, śpiewane łagodnym głosem wpływają na dzieci kojąco, pomagając im wyciszyć się, i w związku z tym zasnąć. Choć w usypianiu maluchów mogą sprawdzić się piosenki, które niekoniecznie są kołysankami :)

Moje pytanie można rozszerzyć tak:

Jakie piosenki są najlepsze do zasypiania i jednocześnie są dla dziecka wartościowe pod kątem rozwijania jego zdolności muzycznych? (czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu :))?

Jeśli chodzi o piosenki, które sami śpiewacie to właściwie wszystkie są dobre bo... - śpiewacie! A śpiewanie dzieciom jest ogromnie ważne, jeszcze będę o tym pisać.

Tak więc tutaj nie przejmujcie się myśleniem dodatkowo czy ta piosenka jest właściwa, a może powinna być bez słów, a może z innymi słowami, a może to bardzo źle, że śpiewam do snu same smutne melodie itd... Śpiewaj!

Oczywiście im bardziej zróżnicowany "repertuar", tym lepiej :)

Kiedy puszczamy dziecku melodie i piosenki z nośnika (np. płyty), mamy większe pole do popisu - sami wybieramy i kupujemy płyty dla naszych pociech, mogą na nich być też piosenki, które, na przykład, uważamy za zbyt trudne do samodzielnego zaśpiewania.

A na rynku płyt z kołysankami i w ogóle płyt dla dzieci jest baaaardzo dużo. Skąd wiedzieć, które są najlepsze? Polecając wam poniższe płyty (a konkretnie piosenki dobre na zasypianie, które się na nich znajdują) przyjęłam następujące kryteria:

  • różnorodności (rodzaj muzyki: ludowa, popularna, jazzowa, klasyczna)
  • poziomu wykonania (instrumentalnego i wokalnego) - jest to oczywiście moja subiektywna ocena
  • oraz różnorodności w rozumieniu teorii E.E. Gordona (różne skale, rytmy)

 

1. Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik

Ogólnodostępny jest tylko ten skrót. Absolutnie najlepiej w usypianiu mojej córeczki sprawdza się utwór Kotek (fragment 1:40 video). Nawet jak jest pełna energi to po tej piosence uspokaja się, wycisza, a jak jest zmęczona - zasypia :) Niestety do przetestowania pełnej wersji konieczny jest zakup płyty. Ale absolutnie warto!!!!!

 

2. Jerz Igor

Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow stworzyli dla dzieci coś pięknego. Całkiem na poważnie. Ja i moja córka uwielbiamy!

 

3. Ania Broda

Już po ostatnich wpisach zapewne wiecie, że jestem fanką Ani Brody i trudno mi to ukryć. Więc nie dziwcie się proszę, że daję tyle propozycji jej utworów. Sama wszystkie płyty posiadam i są po prostu świetne. Także na usypianie, mimo że to biały śpiew i czasem, nawet w kołysankach, brzmi mocno. Czekam też na studyjne wersje niektórych z prezentowanych tu piosenek.

 

4. Ewa Konstancja Bułhak

5. Michał Jurkiewicz Śrubki

No może trochę za żywa część się tu pojawia ale nie mogłam się powstrzymać :)

6. Ola Bilińska, Berjozkele, Kołysanki jidysz

Czy któraś z moich sugestii okazała się u was trafiona? Miłego usypiania Waszych maluchów!

Opublikowano: 2016-03-10

up
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.