Jaką muzykę puszczać dziecku?

Witajcie ponownie :)

Bardzo często słyszę od Was pytanie jaką muzykę puszczać dziecku. Zwłaszcza kiedy nie czujecie się swobodnie śpiewając mu, zależy Wam na tym, by muzyka, której dziecko słucha na co dzień była dla niego jak najlepsza i wspomagała jego rozwój.

Otóż pierwsze słowo, które powinno paść w odpowiedzie to

RÓŻNORODNĄ

Co to znaczy? To znaczy, że nawet jeśli lubisz tylko jeden gatunek muzyki to przełam się i puść dziecku od czasu do czasu utwór "nie z twojej bajki" np. jazzowy, rockowy, klasyczny, ludowy, z Indii, itp. Możesz tego rodzaju muzyki nie lubić ale daj dziecku szansę ją poznać.

Ważne:

  • Dzieci uczą się muzyki podobnie jak języka - muszą się najpierw osłuchać z jak największą ilością słów (melodii), by móc składać własne zdania (tworzyć muzykę, improwizować, rozumieć ją).
  • Dzieci uczą się też przez RÓŻNICOWANIE - nie zrozumieją czym jest melodia durowa, jeśli nie usłyszą molowej, doryckiej, frygisjkiej czy innej (nie martw się jeśli pierwszy raz słyszysz te określenia - już niedługo NIESPODZIANKA ode mnie, dzięki której wasze maluchy będą mogły każdej posłuchać :)). O wadze słuchania zróżnicowanej muzyki pisze też dr hab. szt. Barbara Pazur z Lublina http://muzykadlamalucha.pl/dlaczego-sluchanie-zroznicowanej-muzyki-jest-tak-wazne/).

Przykłady do słuchania:

 

W swoim e-booku zamieściłam listę przykładowych utworów/wykonawców, które możecie puszczać dziecku (możeś pobrać tu). Ale to jedynie przykłady. Ważne by pamiętać że:

  • dzieci są otwarte właściwie na każdą muzkę - obserwuj reakcje dziecka, zobaczysz, czy dana muzyka mu się podoba czy nie
  • nie można dziecku puszczać muzyki za głośno
  • oczywiście jeśli zależy ci by muzyka działała na dziecko uspokajająco, czy usypiająco to nie puścisz mu żywej melodii, a kołysankę czy muzykę klasyczną i odwrotnie - jeśli chcesz zachęcić dziecko do aktywności to smooth jazz może nie być najlepszym wyborem :)
  • malutkie dziecko, zwłaszcza do 2 roku życia, nie skupi się na utworze dłużej niż przez ok. minutę. Dlatego na początek warto wybierać utwory krótkie, zróznicowane pod kątem tempa, stylu, rytmu - to pomoże dziecku utrzymać uwagę i rzeczywiście skupić się na muzyce (inaczej staje się ona jedynie tłem a dziecko zajmuje się czymś innym) [patrz: Niezbędnik muzyczny]
  • jeśli słuchanie jest połaczone z zabawą - dziecko traktuje czas spędzony z muzyką jako ogromną przyjemność, zwłaszcza jeśli rodzic aktywnie w tej zabawie uczestniczy
  • dzieci żywiej reagują na głos, niż na nagranie. dlatego staraj się przełamać i śpiewaj, śpiewaj, śpiewaj. Nawet jeśli nie potrafisz (albo tak ci sie wydaje). Zabierz dziecko na koncert gdzie może posłuchać śpiewu i gry na instrumentach na żywo - to dla niego zupełnie inne doświadczenie!

 

Przykłady piosenek dziecięcych z repertuaru m.in. Ani Brody i Ewy Konstancji Bułhak (o których więcej w osobnym wpisie):

 

   

Moja dwuletnia córka śpiewa przy każdej okazji - dla dzieci jest to naturalne. Pamiętajmy o tym, że słuchanie, śpiewanie i ruch do muzyki są dla dzieci bardzo ważne i pomagają im prawidłowo się rozwijać. Uważnie słuchają zwłaszcza niemowlęta, które ten zmysł mają wykształcony najszybciej (już w brzuchu mamy), do starszych dzieci dociera (i je rozprasza) więcej bodźców.

 

Muzyka jest dzieciom bardzo bliska - podarujcie im więc w tym okresie intensywny kontakt z muzyką i śpiewem ;)

Wpisujcie w komentarzach wasze propozycje do słuchania/śpiewania z dzieckiem :)

A może po tym tekście macie nowe pomysły?

Do dzieła!

 

PS. Na koniec ważna informacja - zdjęcie przedstawia dziecko ze słuchawkami na uszach by pasowało do tematu wpisu. Jednak nie zaleca się by dzieci słuchały muzyki przez słuchawki, więc prosze nie traktujcie tego zdjęcia dosłownie ;)

Opublikowano: 2016-02-14

up
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.